Půjčujete si často nebo se půjčkám vyhýbáte?

Každý z nás se bohužel může dostat do situace, kdy si musí půjčit. Žijeme v době, kdy je sice přidáváno na výplatních páskách, ale na druhou stranu máme větší potřeby, které se neustále snažíme uspokojovat, tudíž čím dál víc utrácíme. Někteří lidé se tak díky nepřiměřeně velkému utrácení dostávají do finanční tísně, z níž není možné dostat se rychle ven. Musí si půjčit, protože poplatky s platbou nepočkají. Naše společnost se začala rozdělovat na dvě skupiny – na lidi, kteří se půjčkám vyhýbají i ve finančních tísních, a na ty, kteří jsou závislí na půjčkách a půjčují si takřka na všechno (bohužel i na to, na co si během několika měsíců dokážou našetřit). Do jaké skupiny patříte vy?

Pojďme si o těchto dvou skupinách, na které se rozdělila naše společnost, říct trochu víc. Kdo je dluhovým závislákem a kdo má vůči půjčkám opačný postoj?

Kdo je na půjčkách závislý?

Do této skupiny lidí se řadí hlavně ti, kteří rozhazují peníze, kde se dá, bohužel se tak dostávají do situací, že si musí půjčit. Nejdříve si začnou půjčovat od nebankovních institucí, protože právě ty poskytují nebankovní půjčky, které vám nepůjčí sta tisíce, ale jenom pár desítek tisíc korun (například Rerum půjčuje dvacet tisíc korun maximálně). Poté však potřebují peněz více, a tak se rozhodnou pro bankovní půjčku.

Přečtěte si také:  Japonská půjčka a její výhody

Tito lidé se na dluzích stávají skutečně závislými, protože už si nedokážou představit, že lze peníze dostat jinak.

Kdo se půjčkám vyhýbá?

I když se lidé dostanou do prekérní situace, kdy nemají peněz zrovna na rozdávání, k půjčce by nepřistoupili. Raději se trochu uskromní. Těmto lidem se říká „dluhoví odpůrci“ a jsou to ti, kteří by si v životě nepůjčili ani od rodiny. V České republice je takových „dluhových odpůrců“ více jak 45 procent, což je skvělé!

A do jaké skupiny patříte vy? Patříte do zadlužené většiny nebo jste tou menšinou, která se půjčkám zásadně vyhýbá?