Na půjčky s rozumem

Jsou lidé, kteří si peníze nepůjčují, aby se nedostali do dluhové pasti. Na druhou stranu jsou i takoví, kdo si nabrali půjček víc, než dokážou splatit, a řeší velké finanční problémy. Půjčování peněz je stejná služba, jako třeba služba cestovní kanceláře nebo žehlení prádla. Kdo ji chce využít, musí počítat s poplatky.

Samotná půjčka vás do dluhové pasti nedostane, pokud máte jasnou představu, z čeho budete splátky hradit. Ti, kdo si půjčují nezodpovědně nad rámec svých platebních možností, se pravděpodobně starostem nevyhnou.

Za půjčky zaplatíte, ale ne všude stejně

Každý poskytovatel spotřebitelských úvěrů si za tuto službu samozřejmě účtuje odměnu, kolik za ni zaplatíte ale záleží na vás. Obecně platí, že nejlevnější půjčky získáte v bankách, mají ovšem přísnější kritéria výběru. Některé nebankovní společnosti už se úrokovou mírou těm bankovním přibližují, navíc i podmínky pro získání půjčky jsou často benevolentnější, zpravidla ale stále v nebankovním sektoru za úvěr zaplatíte víc. Výše úrokové míry závisí mimo jiné i na tom, jakou bonitu pro poskytovatele máte, či zda nejste rizikový klient. Pokud máte dobrou platební morálku, získáte nejspíš lepší podmínky, než kdybyste měli záznam v registru dlužníků.

Kde můžete očekávat nejlevnější půjčky

Nejnižší roční úrokové míry a RPSN mají hlavně bankovní společnosti (některé pod 7 %), takže za půjčku zaplatíte nejméně u nich. Navíc například Česká spořitelna nebo Cetelem vám při řádném splácení vrací až  12 (respektive 10) splátek zpět, MONETA zase z každé splátky až 500 Kč. Další banky mají jiné akce, jimiž se snaží získat nové či udržet stávající klienty, v následující tabulce je přehled některých z nich. Všechny tyto instituce vám za určitých okolností půjčí s úrokem do 7 % p.a.

Banka částka do splatnost do úrok od Akce
Raiffeisenbank 500 000 Kč 8 let 7,9 % (p.a.) o 1 % nižší úroková sazba při používání eKonta
mBank 600 000 Kč 7 let 9,9 % (p.a.) První půjčka

do 40 000 Kč jen 2 %

MONETA 800 000 Kč 10 let 5,9 % (p.a.) až 500 Kč z každé řádné splátky zpět
Cetelem 1 000 000 Kč 10 let 6,9 % (p.a.) až 10 splátek zpět
Česká spořitelna 700 000 Kč až 10 let 6,9 % (p.a.) až 12 splátek zpět

Nejlepší půjčku vám pomůže najít srovnávač

Orientovat se na trhu se spotřebitelskými úvěry je dost obtížné, finančních společností, které mohou poskytovat úvěry, je u nás mnoho. Abyste získali co nejlepší podmínky a mohli si nastavit parametry splácení podle svých potřeb, je vhodné použít srovnávače půjček. Získáte tak maximum informací o společnosti, která půjčku poskytuje, úvěrové podmínky i kritéria, podle nichž se žádosti schvalují. Často na nich najdete i zkušenosti jiných klientů, díky nimž budete mít rozhodování snazší. Srovnávače neposuzují jen bankovní úvěry, ale také půjčky nebankovních poskytovatelů, takže máte poměrně ucelenou nabídku na jednom místě. Na těchto stránkách najdete řešení i v případě, že jste problémový klient a banky vám nepůjčí.

Zajímavá nebankovní půjčka s delší splatností

Některé nebankovní společnosti se snaží v rámci konkurenčního boje přiblíži nabídce bankovních domů, často mají dokonce lepší podmínky pro sjednání úvěru. K těm nejzajímavějším jistě patří nový produkt Modrá půjčka Provident. Vedle půjčování hotovosti na ruku u vás doma, poskytuje Provident i online úvěr do 130 000 Kč vyplácený na váš účet s úrokovou sazbou od 10 % p.a. Navíc vám Provident půjčí i se záznamem v registru dlužníků, pokud budete splňovat další podmínky. Na hotovosti získáte od společnosti Provident do 90 000 Kč ihned při podpisu smlouvy, a to dokonce i o víkendu.

Nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti

Jestliže potřebujete vyšší částku peněz a v bance jste nepochodili, protože patříte mezi problémovíé klienty, máte možnost si půjčit oproti zástavě nemovitosti za stále ještš rozumných podmínek.Předpokladem je vlastnictví takové nemovitosti a jistota, že máte z čeho půjčku splácet. Pokud si nejste úplně jistí, raději se do vyřizování žádosti ani nepouštějte, na konci byste mohli zůstat bez střechy nad hlavou. V případě nesplácení půjčky se zástavou vám reálně hrozí, že o ni přijdete.

Prověřené nebankovní společnosti, které poskytují půjčku proti zástavě nemovitosti, jsou například

VITACREDIT s.r.o.

  • Půjčka: 50 000 Kč – 1 880 000 Kč
  • Úrok od 9,9 %
  • Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let

nebo

ACEMA Credit Czech a.s.

  • Půjčka: 100 000 Kč – 5 000 000 Kč
  • Úrok od 4,9 % (RPSN od 11,64 %)
  • Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let