Kdy je třeba navštívit registr vozidel?

Máte automobil? Nebo ho snad prodáváte, popřípadě ho také kupujete? To vše jsou situace, které jsou spojeny především s tím, uvést případné změny do evidence. Ta, která souvisí právě s osobními automobily, ale třeba i s motocykly nebo automobily nákladními, se nazývá registr vozidel. Podívejme se proto na to, kdy je třeba ho navštívit.

Jakmile auto prodáte nebo koupíte

Nejprve se podívejme na situaci, kdy automobil již máte přihlášený, ale prodáváte ho. V tomto směru bylo v minulosti třeba absolvovat takzvaný polo-převod. Ten je dnes však minulostí a aktuálně počítá zákon s tím, že na inspektorát přijdou starý i nový majitel, popřípadě se vše vyřeší jenom na základě plné moci. Jedině tak bude vše fungovat tak, jak fungovat má. Z toho tedy vyplývá, že jako majitel vozu, který ho právě prodal, se musíte na registr vozidel dostavit co nejdříve, abyste provedli danou změnu. Ta bude samozřejmě ihned zapsána do technického průkazu daného vozu. A to jak do velkého, tak bude uvedena také změna v tom malém.

S tímto samozřejmě souvisí také to, že na registr vozidel se musíte dostavit i v případě, kdy jste na druhé straně. Tedy, když automobil kupujete. I v tomto případě se návštěvě nevyhnete. Tedy pokud nebudete chtít nechat vše vyřešit pomocí plné moci, kterou konkrétní osobě v tomto směru dáte.

Poradíme vám, kdy je třeba navštívit registr vozidel?
Poradíme vám, kdy je třeba navštívit registr vozidel?

Registr vozidel navštivte i při dovozu

Další situace samozřejmě nastane ve chvíli, kdy automobil dovážíte ze zahraničí. Pokud bychom se měli podívat na nejběžnější země, kam se pro automobily jezdí, je to například:

  • Německo,
  • Francie,
  • Rakousko.
Přečtěte si také:  Jak zamezit tomu, aby proběhla exekuce nemovitostí?

Zde platí, že jakmile automobil přivezete k nám, je třeba nejenom projít evidenční prohlídkou, ale je samozřejmě třeba automobil také přihlásit. A to neuděláte nikde jinde, než na místě, kterým je registr vozidel. Jelikož dovoz automobilů do Čech je dnes poměrně oblíbený a vyhledávaný, je jasné také to, že k samotnému přihlášení slouží konkrétní formulář, v rámci kterého vyplníte vše potřebné.

Hlásit je nutné i každou změnu

Je dobré vědět, že se na registr vozidel nedostavíte jenom v případě, kdy je uskutečňována změna majitele. Hlásit a do evidence zapsat je třeba skutečně každou změnu. Co dnes už není potřeba, to je změna registračních značek. Přesto je ale třeba hlásit třeba změnu konkrétní barvy auta, nebo samotných parametrů daného vozu. S tím může souviset to, že si na svůj automobil necháte namontovat dnes tolik praktické tažné zařízení. I to je změna, kterou je třeba nechat zaspat do technického průkazu. A to proto, aby byl daný automobil zapsán skutečně tak, jak existuje.

Že je tento krok skutečně nutný, to dokládá také web strání správy, ve kterém tyto informace najdete konkrétně shrnuty. Nám bude stačit jenom citace dané informace, která zní takto: „Jedná se o všechny úkony, které mají vliv na změnu údajů v registru vozidel a v dokladech vozidla, které nejsou přihlášením vozidla nebo změnou vlastníka nebo provozovatele (např. změna barvy vozidla, zápis spojovacího zařízení atd.).