Půjčka na čestné slovo

Všichni to známe. Stačí málo a malá i větší finanční katastrofa jsou na světě. Stačí, když se v daném měsíci sejde nějak více výdajů než obvykle a už peníze nestačí. Týden před výplatou se podobá noční můře a táhne se – no zkrátka jako týden před výplatou. A do toho vám škola sdělí, že je třeba uhradit 534 korun za pracovní sešity a tisícikorunovou zálohu na lyžařský výcvik, jinak nebude vaše dítě závazně přihlášeno.

Kde vzít a nekrást

Patříte k těm, které něco podobného nemůže rozházet, protože vždycky mají finanční rezervu? My ostatní obyčejní smrtelníci vám tiše závidíme a asi to budete právě vy, na koho se obrátíme se žádostí o pomoc – rozuměj o přátelskou půjčku. Chodit do banky pro dva tisíce je zbytečná cesta, nebankovní společnosti nesou určité stigma – nepodvedou mě, jaký skrytý poplatek kde číhá, co si o mně budou myslet lidi? Rodina či lépe situovaný kamarád bývají zkrátka první volbou.

Záruka mezi přáteli?

Podobná žádost však nemusí být vždy kladně akceptována. Samozřejmě záleží na konkrétním člověku i vztahu, ale požádaný se může ocitnout v poměrně nepříjemné situaci, zvláště požaduje-li přítel vyšší částku či měl již v minulosti problémy uhradit nějaký závazek. Finanční instituce si předem prověřují platební morálku žadatele i jeho příjmy, požadují podpis smlouvy, v případě vyšších půjček i zástavu. Dovedete si však představit, že žádáte svou kamarádku, aby vám podepsala dlužní úpis na vypůjčenou pětistovku? Mezi přáteli bývá zárukou jen důvěra a čestné slovo. Dobře si tedy rozmyslete, kolik a komu půjčíte, či koho si můžete dovolit o půjčku požádat.

Přečtěte si také:  Řádně splácíte? Dostanete za to peníze zpátky!