Hypotéka na auto

Ač zní název tohoto článku hypotéka, nebudeme se dnes bavit o financování vlastního bydlení. Dnes necháme koupi nemovitostí, jejich rekonstrukce či refinancování stranou a namísto toho se podíváme, jak si prostřednictvím hypotéky koupit auto. Myslíte si, že to není možné? Pak jste na omylu a my vám dnes řekneme, jak toho můžete docílit. Tématem dnešního článku je zodpovězení otázky, jak si pomocí hypotéky koupit auto.

Hypotéka nejen na nemovitost

Jak již bylo řečeno v úvodu, hypotéku nemusíte využít jen na koupi, stavbu či rekonstrukci jakékoliv nemovitosti počínaje bytem, rodinným domem a konče pozemkem. Hypotéka se dá využít i na koupi movitých věcí. S ohledem na to, že spotřebitelským úvěrům odzvonilo, neboť jsou příliš drahé, nastupuje na poli pořizování movitých věcí hypoteční úvěr. Při výběru by vás ale měl zajímat i úrok hypotéky a možnosti jejího snížení.

Účelová versus neúčelová hypotéka

V první řadě je však potřeba začít rozlišovat mezi účelovou a neúčelovou hypotékou. Účelová hypotéka má totiž předem nadiktovanou možnost využití. Účelem využití účelové hypotéky musí být financování vlastního bydlení, kdežto neúčelová hypotéka nemá využití nadiktované, a tak ji můžete využít i na koupi movitých věcí. To znamená, že pokud si chcete koupit auto prostřednictvím hypotéky, pak byste měli volit neúčelovou, tedy tak zvanou americkou hypotéku.

Přečtěte si také:  Americká hypotéka – čím je charakteristická a kde ji získat?

Specifika neúčelového úvěru

Kromě toho, že u neúčelového úvěru není diktován účel využití, má tento úvěr i další specifika. Zaprvé se banka snaží zajistit v případě nesplácení úvěru, a tak vyžaduje ručení žadatele nemovitostí. Potřeba jsou samozřejmě dostatečné pravidelné a prokazatelné příjmy, podle kterých se banka rozhodne, zdali jste schopni úvěr splácet. Často je neúčelová hypotéka spojena i s poplatky za vyřízení půjčky.

Výhody a nevýhody

Výhodou je možnost splatnosti na 30 let, bezúčelnost, možnost volby fixace a možnost předčasného splacení. Naopak nevýhodami je nutnost zástavy, poplatky za vyřízení a vyšší úroková sazba.

Pro srovnání neúčelových hypoték na koupi auta můžete využít hypoteční kalkulačku.