Půjčka s úrokem 9000 %? I takové si mnozí vezmou

Půjčka s úrokem 9000 %? I takové si mnozí vezmou
Půjčka s úrokem 9000 %? I takové si mnozí vezmou

Nedávno se v médiích objevila informace o jedné polské důchodkyni, která se rozhodla vyřešit svou nepříznivou finanční situaci nebankovní půjčkou. Na tom by ještě nebylo nic až tak zarážejícího – po nebankovní půjčce sáhne ročně až několik stovek tisíc Čechů. Ovšem – co je psáno, to je dáno. Smlouva byla postavená na úroku čítající něco přes 9000%.

Je tohle vůbec možné?

V České republice vstoupila v platnost novela spotřebitelského zákona, která se zaměřila právě na nebankovní společnosti. Ty se v některých případech opírají o lichvářské praktiky, které mohou zoufalého člověka prahnoucí po finanční pomoci zruinovat a co více, udělat z něj bezdomovce. Novela tak řeší předražené telefonní linky, způsob vykonávání exekuce, směnky a v neposlední řadě také nepřiměřeně vysoké úroky. U nás byste se tedy s takto vysokým úrokem setkat neměli. V Polsku však výše úrokové sazby není nijak limitována.

Pozor na denní a roční úroky

Právě v těchto dvou slovech je tzv. „zakopán pes“. Mnoho lidí se sice v samotné smlouvě zaměří na výši úroku, ale již se neinformuje o tom, zda se jedná o úrok roční, měsíční, týdenní nebo denní. A právě denní úrok je tou největší hrozbou. Takových dvacet nebo třicet procent z vypůjčené částky se za rok vyšplhá ke vskutku nemalým cifrám.  Při podepisování jakéhokoli úvěru nebo hypotéky se zaměřte vždy na výši úroku, informaci, zda je úrok počítán po dnech, měsících nebo letech a v neposlední řadě také na informace o tom, zda si firma účtuje poplatky za zprostředkování, vyřízení nebo vedení úvěru (více o půjčkách bez poplatků zde). Tyto – na první pohled nepatrné poplatky totiž mohou placené úroky snadno převýšit.

Přečtěte si také:  Nebankovní půjčka 10000 bez ručitele ihned