Komu poslouží mzdová kalkulačka?

Kdo chodí do práce, ten samozřejmě pobírá mzdu. O tom, jaká bude její výše, může rozhodovat nejenom samotný zaměstnavatel, ale i celá řada vnějších faktorů. Mezi ty může patřit řada věcí, jako třeba:

  • Náročnost daného zaměstnání
  • Pracovní pozice a odpovědnost
  • Počet odpracovaných hodin

Samozřejmě než dostaneme mzdu na tuku, musí z ní zaměstnavatel odečíst všechny nezbytné položky, jako je sociální a zdravotní pojištění, stejně jako je to například i daň z příjmu. Teprve poté dostaneme čistou mzdu. Kolik to bude, to nám může říci mzdová kalkulačka 2016. Podívejme se, komu se může hodit.

Každému současnému zaměstnanci

Proč právě jemu, když ví, kolik dostává peněz? Je třeba říci, že výše různých odvodů, stejně jako daní se mohou postupně měnit. Nehledě na různé slevy. Ostatně v tomto směru nám vše osvětlí návod na jedné z těchto kalkulaček: „K výpočtu čisté mzdy zadejte svou hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte příslušné slevy na dani (pokud na ně máte nárok). Kalkulačka čisté mzdy vám spočítá nejen čistou mzdu nebo čistý plat, ale i to, kolik vám z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, zdravotní pojištění a sociální pojištění.“

Díky tomu si můžeme poměrně snadno a jednoduše porovnat, kolik jsme vydělávali dříve, nebo kolik peněz jsme v minulosti odváděli státu. To se hodí znát třeba v situacích, kdy plánujeme zjistit, jak na tom budeme za pár let.

Jednoduchá mzdová kalkulačka 2016 se hodí i nezaměstnaným

Proč právě jim? Jelikož to jsou právě oni, kdo si hledají práci a procházejí tak různé inzeráty. S nimi je však spojeno logicky to, že nabízená mzda je uváděna jako hrubá. A z té si jenom těžko představí, kolik následně mohou dostat na ruku, stejně jako na účet. Proto jim poslouží mzdová kalkulačka 2016, kam napíší onu hrubou mzdu, vypíší údaje o sobě a již mají potřebný výpočet před sebou. A následně se už jenom rozhodnout, zda jim tato možnost vyhovuje, nebo nikoliv. Pokud ano, mohou se o místo samozřejmě také ucházet.

Přečtěte si také:  Jakou charakteristiku má Equabank půjčka?

Podobná situace může nastat tam, kdy sice práci máme, ale uvažujeme o změně. Pokud nám případný nový zaměstnavatel nabídne určitou částku, máme samozřejmě na výběr, zda ji vezmeme, nebo nikoliv. Jednoduše si tak spočítáme, o kolik bude v reálu vyšší. Neplatí totiž, že konkrétní navýšení hrubé se konkrétně projeví i na čisté.

Dobrá volba i pro zaměstnavatele

Proč právě pro ně? Třeba proto, aby si mohli sami spočítat, kolik svým zaměstnancům nabídnou peněz. Pokud totiž počítají s určitou částkou v podobě hrubé mzdy, mohou si sami zjistit, zda bude ta čistá skutečně odpovídající. A to v tom směru, aby nové zájemce o práci především motivovala k tomu, aby se o danou pozici začali zajímat a byli na ní spokojení. Jedině tak může konkrétní podnikatel dále vydělávat a posouvat byznys kupředu.